1. Bütün sərnişinlər (Qazaxıstan vətəndaşları və xaricdən Qazaxıstana gələn Qazaxıstan Respublikasında yaşamaq icazəsi olan şəxslər də daxil olmaqla) PCR-testin mənfi arayışına malik olmalıdırlar. Arayış ingilis, rus və ya qazax dillərində olmalıdır. Bu, aşağıdakı sərnişinlərə şamil edilmir:
- COVID-19-a qarşı Qazaxıstanda peyvəndlənmiş Qazaxıstan vətəndaşları və rezidentləri;
- Qazaxıstandan keçən beynəlxalq tranzit sərnişinləri;
- COVID-19-a dair PCR-testin mənfi nəticəsi olan şəxsin müşayiəti ilə 5 yaşından kiçik sərnişinlər;
- Qazaxıstan Respublikasının Baş Sanitariya Həkiminin 3 sentyabr 2021-ci il tarixli Fərmanına əsasən, Argentina, Macarıstan, Gürcüstan, İran İslam Respublikası, Belarus, Moldova, San Marino, Qırğızıstan, Monqolustan, Tayland, Türkiyə və Estoniya Respublikası vətəndaşlarının peyvənd pasportları/ şəhadətnamələri Qazaxıstan Respublikasında fəaliyyət göstərir. Bu ölkələrin vətəndaşları üçün tam peyvənd pasportu təqdim edildikdə PCR tələb olunmur.
2. Xarici tələbələr, yaşadıqları ölkənin səlahiyyətli orqanı tərəfindən verilmiş sertifikat / peyvənd pasportu ilə təsdiq edilmiş COVID-19-a qarşı tam peyvəndi olduqda, Qazaxıstan Respublikasının ərazisinə daxil ola bilərlər (QEYD: əcnəbi tələbələr Qazaxıstan Respublikasının təhsil müəssisəsinin tələbəsi olduqlarını təsdiqləməlidirlər);
3. Sərnişinlər tibbi müayinədən keçməli və gəliş zamanı doldurulmuş sağlamlıq anketini təqdim etməlidirlər.
4. Xaricdən Qazaxıstana gələn bütün sərnişinlərdən dövlət sanitar və karantin qaydaları ilə tanış olmaları tələb olunur.
5. 31 dekabr 2021-ci ilə qədər 57 ölkənin vətəndaşları üçün vizasız gediş-gəliş rejimi dayandırılıb (ümumvətəndaş pasportla səyahət edən Britaniya vətəndaşları və Avstraliya, Avstriya, Bəhreyn, Belçika, Bolqarıstan, Kanada, Çili, Çin (Xalq Respublikası), Kolumbiya, Xorvatiya, Kipr, Çexiya, Danimarka, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Almaniya, Yunanıstan, Macarıstan, İslandiya, Hindistan, İndoneziya, İrlandiya (Respublika), İsrail, İtaliya, Yaponiya, Koreya (Respublika), Küveyt, Latviya, Lixtenşteyn, Litva, Lüksemburq, Malayziya, Malta, Meksika, Monako, Hollandiya, Yeni Zelandiya, Norveç, Oman, Filippin , Polşa, Portuqaliya, Qətər, Rumıniya, Səudiyyə Ərəbistanı, Sinqapur, Slovakiya, Sloveniya, İspaniya, İsveç, İsveçrə, Tailand, Türkiyə, ABŞ, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Vatikan (Müqəddəs Taxt-Tac) və Vyetnam vətəndaşları). Tələblərlə bağlı ən son yenilikləri əldə etmək üçün uçuşdan əvvəl https://www.visakazakhstan.com saytına daxil olun.
6. Yuxarıda göstərilən tələblər üçüncü mənbə tərəfindən təqdim edilib və əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən dəyişdirilə bilər. Ərazisindən çıxdığınız və səyahət etdiyiniz ölkənin tələbləri barədə ən son məlumatları əldə etmək üçün uçuşunuzdan əvvəl IATA-nın Səyahət Mərkəzinin saytını nəzərdən keçirməniz xahiş olunur.

1. Все пассажиры (в том числе граждане Казахстана и лица, имеющие вид на жительство в Республике Казахстан, прибывающие в Казахстан из-за рубежа), должны иметь отрицательный сертификат ПЦР (действительный в течение 72 часов со дня выдачи результата до момент пересечения границы Республики Казахстан) Сертификат ПЦР должен быть на английском, русском или казахском языках.
Это не относится к:
• Граждане и жители Казахстана, вакцинированные против COVID-19 в Казахстане;
• Для международных транзитных пассажиров через Казахстан.
• пассажиры младше 5 лет в сопровождении человека с отрицательным результатом ПЦР-теста на COVID-19.
• согласно Постановлению Главного санитарного врача Республики Казахстан от 3 сентября 2021 года прививочные паспорта/справки граждан Аргентинской Республики, Венгрии, Грузии, Исламской Республики Иран, Республики Беларусь, Республики Молдова, Республики Сан-Марино, Кыргызской Республики, Монголии, Таиланда, Турецкой Республики и Эстонской Республики действуют в Республике Казахстан. ПЦР не требуется гражданам указанных стран при предъявлении полного паспорта вакцинации.
2. Иностранные студенты могут въезжать на территорию Республики Казахстан, если у них есть полная вакцинация от COVID-19, подтвержденная сертификатом / вакцинным паспортом, выданным уполномоченным органом страны проживания (ПРИМЕЧАНИЕ: иностранным студентам требуется подтверждение что он является студентом образовательного учреждения Республики Казахстан);
3. Пассажиры проходят медицинский осмотр и по прибытии должны предъявить заполненную анкету о состоянии здоровья.
4. Все пассажиры, прибывающие в Казахстан из-за рубежа, обязаны ознакомиться с государственными санитарно-карантинными правилами.
5. До 31 декабря 2021 года приостановлено действие безвизового режима для граждан 57 стран (британские граждане и граждане Австралии, Австрии, Бахрейна, Бельгии, Болгарии, Канады, Чили, Китая, Колумбии, Хорватии, Кипра, Чехии, Дании, Эстонии, Финляндии, Франции, Германии, Греции, Венгрии, Исландии, Индии, Индонезии, Ирландия, Израиля, Италии, Японии, Республики Корея, Кувейта, Латвии, Лихтенштейна, Литвы, Люксембурга, Малайзии, Мальты, Мексики, Монако, Нидерланды, Новой Зеландии, Норвегии, Омана, Филиппин, Польши, Португалии, Катара, Румынии, Саудовской Аравии, Сингапура, Словакии, Словении, Испании, Швеции, Швейцарии, Таиланда, Турции, США, ОАЭ, Ватикана и Вьетнам). Пожалуйста, проверьте https://www.visakazakhstan.com перед вылетом, чтобы узнать самые актуальные требования.
6. Вышеуказанные требования предоставлены сторонним источником и могут быть изменены без предварительного уведомления. Пожалуйста, посетите IATA Travel Center перед вылетом, чтобы получить самую свежую информацию о требованиях в стране, из которой вы путешествуете и в которую прибываете.