Aviaşirkətlər xərcləri azaltmaq üçün uçuşlarda köməkçi pilotların ixtisarını təklif edir
40 ölkənin hava yolları Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatından heyət çatışmazlığı və artan xərclər səbəbindən pilot kabinəsində tək pilotlu uçuşlara icazə verilməsini xahiş edib.
Avropa Aviasiya Təhlükəsizliyi Agentliyi hesab edir ki, bu, 2027-ci ildən mümkün olacaq. Aviatorların özləri hesab edirlər ki, uçuş təhlükəsizliyi üçün kokpitdə iki pilotdan daha yaxşı heç nə yoxdur.
Bloomberg xəbər verir ki, onlarla ölkədə hava yolları və tənzimləyicilər xərcləri azaltmaq və çatışmazlıqların təsirini azaltmaq üçün sərnişin təyyarələrində bir pilotla işləməsinə icazə verməyi təklif edir. Aviasiya standartlarını hazırlayan BMT-nin Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatına (ICAO) Almaniya, Böyük Britaniya və Yeni Zelandiya da daxil olmaqla 40-dan çox ölkə tərəfindən müvafiq müraciətlər göndərilib. Avropa Aviasiya Təhlükəsizliyi Agentliyi (EASA) tək pilotlu uçuşların necə həyata keçiriləcəyini müəyyən etmək və buna uyğun qaydalar hazırlamaq üçün təyyarə istehsalçıları ilə işləyir.
Airbus bildirib ki, indi onun təyyarələrinin daha kiçik ekipajlar tərəfindən necə idarə oluna biləcəyini qiymətləndirir. İstehsalçı, xüsusilə uzun məsafəli uçuşlarda təhlükəsiz şəkildə idarə edilməsini yoxlamaq üçün hava yolları və tənzimləyicilərlə işləyir.

Авиакомпании из 40 стран обратились в Международную организацию гражданской авиации с просьбой разрешить полеты с одним пилотом из-за нехватки персонала и роста расходов.
Европейское агентство по авиационной безопасности считает, что это станет возможным с 2027 года. Сами авиаторы считают, что для безопасности полета нет ничего лучше двух пилотов в кабине.
Авиакомпании и регулирующие органы в десятках стран предлагают разрешить полеты с одним пилотом на пассажирских самолетах, чтобы сократить расходы и уменьшить влияние дефицита, сообщает Bloomberg. Более 40 стран, в том числе Германия, Великобритания и Новая Зеландия, направили соответствующие заявки в Международную организацию гражданской авиации ООН (ИКАО), разрабатывающую авиационные стандарты. Европейское агентство по авиационной безопасности (EASA) работает с производителями самолетов, чтобы определить, как должны выполняться полеты с одним пилотом, и разработать соответствующие правила.
В Airbus заявили, что в настоящее время оценивают, как их самолеты могут эксплуатироваться небольшими экипажами. Производитель работает с авиакомпаниями и регулирующими органами, чтобы убедиться, что с ним можно безопасно обращаться, особенно на дальнемагистральных рейсах.