AZAL Pakistanın bu şəhərlərinə uçuşlar həyata keçirməyi planlaşdırır
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC (AZAL) yaxın zamanda Bakıdan İslamabad, Lahor və Kəraçi şəhərlərinə həftədə 2 dəfə olmaqla birbaşa uçuşlar həyata keçirməyi planlaşdırır.
Turizmplus.az “Report”a istinadən xəbər verir ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, bunu rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Pakistan İslam Respublikasına səfəri çərçivəsində həmin ölkənin dəmir yolu və aviasiya naziri Xavaca Saad Rafiq, kommunikasiyalar naziri Əsəd Mahmud, dənizçilik naziri Syed Faysal Ali Subzvari ilə keçirdiyi ikitərəfli görüşlərdə deyib.
Görüşlərdə iki ölkə arasında aviasiya, dəmir yolu və tranzit daşımaları sahələri daxil olmaqla nəqliyyat sektoru üzrə əməkdaşlığın inkişafı məsələləri müzakirə olunub.
R. Nəbiyev Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən irimiqyaslı yenidənqurma və bərpa layihələri barədə məlumat verib. Nazir bildirib ki, nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı məqsədilə Azərbaycan bu sahəyə böyük sərmayələr yatırıb. Belə ki, bir sıra avtomobil və dəmir yolları çəkilib, yeni beynəlxalq hava limanları istifadəyə verilib.
Tərəflər iki ölkə arasında daşımalar, o cümlədən tranzit daşımalar məsələsini müzakirə ediblər. Pakistanın limanlarından istifadə etməklə Azərbaycan üzərindən “Şimal-Qərb” və “Şimal-Cənub” dəhlizi vasitəsilə daşımaların həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

AZAL планирует выполнять рейсы в эти города Пакистана
ЗАО «Азербайджанские авиалинии» (AZAL) планирует в ближайшее время выполнять прямые рейсы из Баку в Исламабад, Лахор и Карачи два раза в неделю.
Как сообщает Turizmplus.az со ссылкой на «Отчет» со ссылкой на Министерство цифрового развития и транспорта, об этом сообщили министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев, министр путей сообщения и авиации Хаваджа Саад Рафик, министр связи Асад Махмуд в рамках в рамках своего визита в Исламскую Республику Пакистан.
На встречах обсуждены вопросы развития сотрудничества двух стран в транспортной сфере, включая авиационный, железнодорожный и транзитный транспорт.
Р.Набиев проинформировал о широкомасштабных проектах реконструкции и восстановления, осуществляемых на освобожденных территориях Азербайджана. Министр сказал, что в целях развития транспортной инфраструктуры Азербайджан вложил значительные средства в эту сферу. Так, был построен ряд автомобильных и железных дорог, открыты новые международные аэропорты.
Стороны обсудили вопрос транспортных перевозок между двумя странами, в том числе транзитных перевозок. Состоялся обмен мнениями относительно реализации перевозок по коридорам «Северо-Запад» и «Север-Юг» с использованием портов Пакистана.